خانه / سخن مشاور / داوطلبان کارشناسی ارشد برق بخوانند!

داوطلبان کارشناسی ارشد برق بخوانند!

داوطلبان کارشناسی ارشد برق بخوانند!

موفقیت مستلزم علاقه، برنامه ریزی و پشتکار است.

در این نوشتار به نکاتی اشاره خواهم کرد که توجه به آنها، احتمال قبولی شما در مقطع کارشناسی ارشد را افزایش خواهد داد.

اولین نکته داشتن هدف برای ادامه تحصیل است. ورود به تحصیلات تکمیلی نیازمند انگیزه قوی و آینده نگری است. بنابراین اول باید بتوانیم خودمان را قانع کنیم که

الف ـ به رشته ی مورد نظر علاقه داریم.

 ب ـ ادامه تحصیل ما هدفمند و بر اساس یک بینش آینده نگرانه صورت می گیرد.

نکته دوم انتخاب درست رشته تحصیلی است. بیشتر دانشجویان کارشناسی فکر می کنند که حتما” باید در رشته ی مقطع کارشناسی ادامه تحصیل دهند؛ اینطور نیست. شما با رشته کارشناسی مکانیک، می توانید در مقطع کارشناسی ارشد، برق بخوانید. البته برای ورود به رشته های پزشکی محدودیت هایی وجود دارد. به هر حال آنچه مسلم است اینکه، باید خودمان را برای دروس کارشناسی ارشد رشته ی انتخابی آماده کنیم و بدون شک، تغییر رشته از کارشناسی به ارشد، مستلزم صرف زمان و انرژی بیشتری خواهد بود. باید تنها در صورتی به تغییر رشته فکر کنیم که:

الف ـ به رشته ای که در مقطع کارشناسی خوانده ایم، بی علاقه شده باشیم

ب ـ اطلاعات کافی از محتوای درسی و مسیر شغلی رشته کارشناسی ارشد مورد نظر کسب کرده باشیم.

اکنون که هدف مشخصی داریم و رشته کارشناسی ارشد را نیز با آگاهی و پژوهش قبلی انتخاب کرده ایم، زمان آن فرا رسیده است که راهکارهای مدیریتی آزمون را به کار ببندیم:

الف ـ راهکار اول این است که دانشگاههایی را که ارشد و یا دکتری رشته خودمان در آنجا دایر است، بشناسیم. زیرا معمولا” دانشگاههای برتر هر رشته، طراح سوال هستند. مثلا” طراحی سوالات مجموعه برق عمدتا” بر عهده اساتید دانشگاههای تهران، مشهد است. پس داوطلبان رشته های برق باید منابع مهم دروس امتحانی کارشناسی ارشد را از این دانشگاهها به دست آورند.

ب ـ پس از شناسایی و تهیه منابع مهم از دانشگاههای طراح سوال، باید دروس را بر حسب ضرایب و تعداد منابع مرتب کنیم. مثلا” اگر هر دو درس زبان و الكترومغناطيس ضریب 3 داشته باشند، درس الكترومغناطيس اهمیت بیشتری دارد زیرا منابع آن کمتر و استاندارد تر از منابع زبان است. به طور خلاصه باید بیشتر وقت را صرف درسی بکنیم که ضریب بیشتر و منابع کمتری دارد. البته نبابد هیچ درسی را کنار گذاشت.

ج ـ پس از مرتب کردن دروس بر اساس ضریب و تعداد منابع، نوبت آن است که برنامه ی مطالعاتی خود را بر اساس سختی محتوا تنظیم کنیم. مثلا” درس مدار نیاز به وقت بیشتری دارد تا درس معادلات. بنابر این اگر هفته ای 4 ساعت برای معادلات وقت گذاشته باشیم، بهتر است برای مدار حداقل 6 ساعت در هفته اختصاص دهیم.

د ـ تا اینجا منابع مهم را شناختیم، دروس را بر اساس ضرایب و تعداد منابع اولویت بندی کردیم و زمان کافی برای هر یک از آنها اختصاص دادیم. اکنون نوبت مطالعه مداوم آنهاست. هر کس برای مطالعه روش خاصی دارد، با این حال یکی از روش های موثر خلاصه کردن و برجسته نمودن نکات مهم در منبع مورد نظر است؛ ابتدا بهتر است یکبار منبع آزمون را سریع مرور کنیم تا کلیات آن در ذهنمان جا بیفتد. بار دوم دقیق تر مطالعه می کنیم و زمانبندی را به گونه ای تنظیم می کنیم که تا یکی دو ماه مانده به امتحان، دست کم یک بار منابع را مطالعه کرده و نکات مهم را یادداشت یا علامت گذاری نموده باشیم.

ه ـ خیلی از دانشجویان در آزمون کارشناسی ارشد با کمبود وقت مواجه می شوند. تنطیم وقت یک مهارت مدیرتی است که با تست زدن به دست می آید. بنابر این ضرورت دارد تست های سال گذشته را تهیه کنیم و تمرین تست زنی را انجام دهیم. این تمرین دو کارکرد مهم دارد : کسب توانمندی در مدیریت زمان و آشنایی با نمونه سوالات آزمون.

پس از مطالعه منابع و تمرین تست زنی، فقط کافی است تا یکی دو روز مانده به آزمون، نکات کلیدی را مرور کنیم. اگر تصمیم گرفته اید که در کنکور کارشناسی ارشد شرکت کنید، تابستان زمان مناسبی برای برنامه ریزی و مطالعه دروس است. پس زمان را از دست ندهید.

 

راهنمای جامع موفقیت در کنکور کارشناسی ارشد برق بزودی از سایت برق ارشد

معرفی منابع-برنامه ریزی درسی-روش مطالعه-روش تست زدن-آشنایی با رشته ها-تکنیک های تمرکز و…

با ما همراه باشید

درباره‌ی استاد پورکاظم

استاد پورکاظم
فارغ التحصیل کارشناسی ارشد رشته های الکترونیک و فناوری اطلاعات و دانشجوی دکتری رشته EW ، مشاور کنکور ارشد برق ، مدرس دروس و نرم افزارهای تخصصی برق و IT ، با تجربه 6 ساله در زمینه مشاوره ، برنامه ریزی ، انتخاب رشته از کاردانی تا ارشد ، طراحی سیستم های آنلاین تخمین رتبه و انتخاب رشته برای اولین بار در سال 90 ، طراحی و راه اندازی سایت های دانشگاهی ، آموزشی و فروشگاهی ، راه اندازی سیستم های آموزشی ، آموزش آنلاین و مجازی ، سابقه کار و همکاری با شرکت مهندسی تحقیقاتی و پژوهشی نصیر دانشگاه خواجه نصیر ، دانشگاه مازندران ، بانک صادرات ایران ، شرکت گروه بهمن (مرکز بهمن موتور) ، شرکت های فنی و مهندسی ، انجمن های علمی و تخصصی ، موسسات کنکور ، دانشگاه تهران و مشاور انتخاب رشته کنکور ارشد برق تعاونی سنجش در سال 93 و...

حتما ببینید

چرا یک داوطلب کنکوری به مشاوری خوب نیاز دارد؟

سلام عرض می کنم خدمت همه شما دوستان و داوطلبین کنکوری. امیدوارم حالتون خوب باشه …

۵۲ نظر

 1. با سلام من در کارشناسی در رشته برق قدرت بوده ام امسال میخواهم شروع کنم برای ارشد بخونم اما نمی دونم چی شاخه ای رو ادامه بدم نمی دونم چگونه علاقمو تشخیص بدم ،در کارشناسی بطور سخت درس نخوندم در کارشناسی دروس بررسی و الکترونیک صنعتی و تاسیسات و..مدار علاقه دارم مدرک پی ال سی هم دارم تابلو برق هم کمی بلدم ولی درسای ماشین الکتیریکی درک میکردم ولی یکم خشک بنظر میرسید برام از طرفی هم شنیدم قدرت برای خانم ها بازار کار نداره نمیدونم چکار کنم واقعا سرگردونم یک ماه است دارم فکر میکنم ارشد چی بخونم و هنوز به علاقه ام نرسیدم نمیدونم الکترونیگک قدرت مخابرات کدوم؟؟؟؟لطفا من از این سردرگمی نجات بدهید

  • مهندس روشان شمال
   مهندس روشان شمال

   سلام.مهمترین چیز علاقه شماست.اگر قرار باشد به سمت الکترونیک قدرت بروید چون سیگنال رو باید پاسخ بدید برای گرایشهای دیگه هم میتونید شانس رتبه خوب رو داشته باشید.برای مشاوره بیشتر در طرح رایگان مشاوره ثبت نام کنید

 2. ممنون مهندس. 3تاتخمین کاملا متفاوت واقعا الان نمیدونم باید چیکار کنم!گیج شدم، مهندس بازم ممنونم

 3. سلام
  ترم یک کارشناسی هستم بخاطر مشکلاتی کنکورم رو خراب کردم و دانشجو برق آزاد تهران شدم.
  ناراحتم میخواهم ارشد جبران کنم.متاسفانه درسم بسیار ضعیف شده و حالا در دانشگاه هم ادامه پیدا کرده.
  میدانم با این رویه نمیتوانم ارشد هم موفق شوم.میخواهم کمکم کنید که چگونه ضعف دروس بخصوص ریاضی را جبران کنم و ارشد انشاا… دولتی تهران الکترونیک قبول شوم.
  اگر سایتی یا آدرسی هست لطفا راهنمایی ام کنید.
  واقعا متشکرم

  • مهندس پورکاظم

   سلام.شما ابتدا باید دروس پایه برق را در همان دانشگاه تقویت کنید ، از کتب آموزشی ، فیلم یا کلاس های پایه ای استفاده کنید.
   مثلا برای ریاضیات لازم هست از مقدماتی مخصوصا مباحث مهم و کاربردی را مطالعه و تمرین داشته باشید و سپس ریاضیات 1 و 2 را مطالعه کنید و در آخر هم معادلات و ریاضی مهندسی

 4. مطالب بسیار عالی بود سپاس از شما

 5. باسلام ،من در درس زبان نسبتا ضعیف هستم ،میخوام برا کنکور ارشد رتبه زیز 1000 بیارم ،به نظر شما برای زبان وقت بزارم؟توی کمتر از یک سال به جایی میرسم؟ از کجا شروع کنم؟ من شهرستان هستم وتوی شهرمون هم کلاس زبان برا امادگی کنکور نداریم ،فقط چند تا اموزشگاه زبان هست

  • مهندس روشان شمال
   مهندس روشان شمال

   با سلام.زبان انگلیسی اهمیت بسیار زیادی در آینده تحصیلی شما خواهد داشت.به نظر من اگر در بقیه دروس قوی و یا متوسط رو به بالا هستید روزی نیم ساعت هم شده زبان مطالعه کنید.اهمیت دانستن زبان انگلیسی و تسلط نسبی روی آن بعد از قبولی در دانشگاه مضاعف خواهد شد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *