اخبار آموزش و دانشگاهاختصاصی سایتسخن مشاور

۴ اشتباه غیرقابل جبران در انتخاب رشته کارشناسی ارشد ۹۶

این بخش شامل برخی از کد کوتاه است که به Jannah Extinsions نیاز دارد. شما می توانید آن را از منوی تنظیمات تم < نصب پلاگین نصب کنید.
در این مطلب، ضمن یادآوری تقویم فرآیند برگزاری آزمون کارشناسی ارشد سال ۹۶، سعی کرده‌ایم چهار اشتباه مهلکی را که داوطلبان این آزمون هنگام انتخاب رشته و شهر موردنظر خود انجام می‌دهند را معرفی و به داوطلبان گوشزد کنیم.

برق ارشد: به نظر می‌رسد نامیدن این مرحله از فرآیند آزمون کارشناسی ارشد به نام مرحله «انتخاب رشته»، صحیح نباشد، چرا که داوطلبان در هنگام ثبت‌نام برای آزمون رشته و بعضا گرایش موردنظر خود را انتخاب کرده و سعی کرده‌اند مواد درسی مربوط به آن رشته و گرایش را مطالعه کنند.

به گزارش خبرنگار برق ارشد ؛ طبق اعلام سازمان سنجش آموزش کشور قرار است فردا پنجشنبه(۱۱ خرداد) دفترچه انتخاب رشته آزمون کارشناسی ارشد سال ۹۶ منتشر شود و بدین ترتیب داوطلبان این آزمون از روز شنبه ۲۰ خردادماه وارد پروسه مهم انتخاب رشته و شهر مدنظر خود می‌شوند.

*** انتخاب رشته یا انتخاب شهر؟
به نظر می‌رسد نامیدن این مرحله از فرآیند آزمون کارشناسی ارشد به نام مرحله «انتخاب رشته»، صحیح نباشد، چرا که داوطلبان در هنگام ثبت‌نام برای آزمون رشته و بعضا گرایش موردنظر خود را انتخاب کرده و سعی کرده‌اند مواد درسی مربوط به آن رشته و گرایش را مطالعه کنند. بنابراین بهتر است بگوییم داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد در این مرحله شهرهای موردعلاقه و یا شهرهایی که با توجه به نمره و رتبه کسب شده احتمال قبولی بیشتری در آنها وجود دارد را انتخاب می‌کنند. البته ممکن است برخی از داوطلبان با توجه به رتبه‌شان بتوانند در چندین گرایش از یک رشته قدرت انتخاب داشته باشند که در این صورت باید دقت بیشتری را برای انتخاب‌های خود صرف کنند.

*** چند اشتباه رایج در انتخاب رشته ارشد
در ادامه چهار اشتباهی که داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد مرتکب آنها می‌شوند آمده است:

اشتباه اول: برخی از داوطلبان آزمون ارشد که رتبه خود را اصطلاحا درخشان نمی‌دانند، با جمع زدن ظرفیت پذیرش یک به یک دانشگاه‌ها و محاسبه فاصله رتبه خود از عدد بدست آمده، از انتخاب رشته منصرف شده و یا انتخاب‌های خود را بی‌دقت انجام می‌دهند. این دسته از افراد باید بدانند که فرآیند انتخاب رشته با آنچه در ذهن آنهاست کاملا متفاوت است. برای مثال فرض کنید داوطلبی در رشته مدیریت و گرایش مدیریت دولتی شرکت کرده است و حائز رتبه‌ای متعادل شده است. وی با احتساب این نکته که ظرفیت دانشگاه‌ها با رتبه وی فاصله دارد از انتخاب رشته انصراف می‌دهد. اما این داوطلب باید بداند که افرادی که رتبه آنها در گرایش مدیریت دولتی از او بهتر شده است، قرار نیست همه‌ی آنها در گرایش دولتی تحصیل کنند و چه بسا بسیاری از آنها در سایر گرایش‌های رشته مدیریت رتبه‌ای بهتر از رتبه گرایش مدیریت دولتی کسب کرده باشند. در این صورت بسیاری از ظرفیت‌های گرایش دولتی خالی می‌ماند اما داوطلب به دلیل محاسبات غلطش از راهیابی به مقطع کارشناسی ارشد باز می‌ماند.

 

اشتباه دوم: یکی از بزرگ‌ترین اشتباهات در انتخاب رشته کارشناسی ارشد، اعتماد کورکورانه به افراد غیرمتخصص است. ممکن است کسی را آنقدر دوست داشته باشید یا آنقدر در گذشته نصایح مفیدی به شما کرده باشد که هر چه او گفت را مطلقاً صحیح بدانید و به همان عمل کنید. قبل از اینکه چنین اعتمادی را اجرایی کنید، از خود چند سؤال بپرسید. آیا این فرد در این زمینه متخصص است؟ آیا این فرد در این زمینه سابقه دارد؟ آیا این فرد دقیقاً با همین شرایط فعلی من این راه را پیموده است؟ شاید آن دوست بنا به دلیل خاصی چنین انتخابی را مبنای خود قرار می‌دهد در حالیکه شرایط شما زمین تا آسمان با او متفاوت است. شاید هدف دوست شما اصلاً با هدفی که شما در ذهن می‌پرورانید بسیار تفاوت داشته باشد. اصلاً توانایی‌ها و شخصیت فردی شما با هم یکجور است که یک انتخاب داشته باشید؟ بنابراین در این صورت اشتباه بزرگی را مرتکب می‌شوید.

اشتباه سوم: پارامترهای عمومی در انتخاب رشته کارشناسی ارشد عبارتند از: دانشگاه، گرایش، هزینه، فاصله از شهر محل سکونت و امکان کسب درآمد در حین تحصیل. اگر داوطلب کارشناسی ارشد در انتخاب رشته، اطلاعات دقیق و صحیحی راجع به موارد بالا نداشته باشد، عملاً اشتباه بزرگی را در انتخاب رشته کارشناسی ارشد خود مرتکب شده است و ممکن است سرنوشت خود را به گونه‌ای دیگر رقم بزند. اینکه هر کدام از این پارامترها تا چه حد تأثیرگذار هستند به تصمیم شخص بستگی دارد و اولویت آن به خود داوطلب باز می گردد.

همچنین اطلاع از برخی دیگر از پارامترها همچون آشنایی صحیح با سهمیه ثبت‌نامی در آزمون کارشناسی ارشد، امتیازات و نحوه تخصیص معدل می‌تواند در فرآیند انتخاب رشته کمک شایانی به داوطلبان کند.

اشتباه چهارم: برخی از داوطلبان به امید آنکه پس از قبولی در دانشگاه، امکان نقل و انتقال و یا مهمانی در دانشگاه دیگر برای وی فراهم می‌شود اقدام به انتخاب رشته می‌کند. این دسته از داوطلبان آگاه باشند که با توجه به اینکه تغییر رشته، تغییر گرایش و انتقال دانشجویان در مقطع کارشناسی ارشد با محدودیت‌های بسیاری مواجه است، بنابراین در انتخاب رشته دقت بیشتری را صرف کنند.

[divider]

انتخاب رشته تخصصی و فردی کارشناسی ارشد برق ۹۶

[divider]

مطالب سایت برق ارشد و مشاوره ای در کانال تلگرام

https://t.me/joinchat/AAAAADv3jEVUrwNrejJNeQ

https://telegram.me/bargharshad 

برچسب ها

استاد پورکاظم

فارغ التحصیل کارشناسی ارشد رشته های الکترونیک و فناوری اطلاعات و دانشجوی دکتری رشته EW ، مشاور کنکور ارشد برق ، مدرس دروس و نرم افزارهای تخصصی برق و IT ، با تجربه 6 ساله در زمینه مشاوره ، برنامه ریزی ، انتخاب رشته از کاردانی تا ارشد ، طراحی سیستم های آنلاین تخمین رتبه و انتخاب رشته برای اولین بار در سال 90 ، طراحی و راه اندازی سایت های دانشگاهی ، آموزشی و فروشگاهی ، راه اندازی سیستم های آموزشی ، آموزش آنلاین و مجازی ، سابقه کار و همکاری با شرکت مهندسی تحقیقاتی و پژوهشی نصیر دانشگاه خواجه نصیر ، دانشگاه مازندران ، بانک صادرات ایران ، شرکت گروه بهمن (مرکز بهمن موتور) ، شرکت های فنی و مهندسی ، انجمن های علمی و تخصصی ، موسسات کنکور ، دانشگاه تهران و مشاور انتخاب رشته کنکور ارشد برق تعاونی سنجش در سال 93 و...

نوشته های مشابه

6 thoughts on “۴ اشتباه غیرقابل جبران در انتخاب رشته کارشناسی ارشد ۹۶”

 1. با سلام خدمت مهندسان و دکتران. بنده رتبه ۲۵۰ارشد قدرت را آورده ام اما بسیار بین انتخاب رشته مهندسی انرژی و قدرت گرایش مدیریت انرژی دو دل هستم. ایا با این رتبه امکان اوردن شبانه امیر کبیر در مدیریت انرژی و شبانه تهران در مهندسی انرژی وجود دارد؟؟
  به نظر شما کدامیک بهتر است؟

  1. با سلام. ببخشید میخواستم بدانم که به نظر شما رشته مهندسی انرژی دانشگاه تهران بهتر است یا برق قدرت شهید بهشتی؟؟ آیا مهندسی انرژی نیز رشته خوبی است و بازار کار دارد؟
   با تشکر

   1. سلام، برق قدرت شهید بهشتی بهتره، مهندسی انرژی رشته خوبیه ولی بیشتر بین رشته ای بین مکانیک تبدیل انرژی و برق قدرت هستش

 2. سلام. خسته نباشید. ببخشید من میخوام دانشگاه مالک اشتر را انتخاب کنم. اما نمیدونم اونو اول قرار بدم تو گزینه ها یا اخر؟ اگه گزینه اول قرار بدم و قبول نشم کلا دیگه بقیه رو قبول نمیشم؟ یا اگه مالک اشتر قبول بشم بقیه دانشگاه هایی که به جرز مالک اشتر قبول بشم میتونم برم؟خواهشا توضیح بدید. خیلی سپاس گذارم.

  1. سلام.معمولا پیشنهاد میکنند ۵ تای اول باشند که در مصاحبه این نوع انتخاب امتیاز داره و اولویت محسوب میشه
   به هر حال اگر رتبه تون زیاد خوب نیست میتونید در انتخاب های اول تون باشد
   اما اگر رتبه تون خوبه اینکار ریسک بالایی دارد
   اگر در رشته های خاص پذیرفته بشد قبولی شما در رشته متمرکز کان لن یکن تلقی شده و در صورت عدم تحصیل بایستی تشریف ببرید خدمت سربازی😊
   باز برای اطلاعات بیشتر بخش پیوست دفترچه انتخاب رشته را مطالعه بفرمایید

  2. نه خیر مشکلی نداره
   اگر مصاحبه قبول بشی بقیه کد رشته های بعد مالک از بین میروند
   اگر قبول نشید مصاحبه رو بقیه انتخابهاتون بررسی میشن توسط سنجش

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن