مطالب ویژه سایت

معرفی گرایش قدرت: قسمت دوم (نحوه انجام سمینار و تعیین موضوع پایان نامه)

سمینار در واقع جمع آوری اطلاعاتی در مورد یک موضوع و به اصطلاح پیشینه تحقیق یا همان literature review تحقیق است. برای انجام این کار ابتدا باید موضوعی مشخص شود که این موضوع باید کلی باشد. به طور مثال دانشجویان می توانند موضوع سمینار خود را مدیریت مصرف انرژی الکتریکی تعیین کنند. سپس دانشجو باید بر روی این موضوع تحقیق کند و ابتدا موضوع را تعریف کرده و سپس جنبه های مختلف آن را مورد بررسی قرار دهد. برای اینکار می تواند از پایان نامه های مشابه استفاده کنند و یا قسمت مقدمه مقالات را مطالعه کنند. سپس باید کارهای انجام شده در این زمینه از دیدگاههای مختلفی مورد بررسی و تحلیل قرار گیرد و این مقالات از لحاظ زمانی، موضوعی، نوع مطالعه، نوآوری ها، نرم افزارها و ابزارهای بهینه سازی و … دسته بندی شوند. این قسمت مهمترین کار در سمینار است که باید دانشجویان انجام دهند. در واقع ایده اصلی پایان نامه از این دسته بندی ها به دست می آید بطوریکه دانشجو می تواند با انجام خوب این مراحل نقاط ضعف مقالات را شناسایی کرده و پایان نامه خود را براساس جبران این نقاط ضعف تعریف کند. دانشجویان عزیز باید سعی کنند تاجایی که امکان دارد موضوع سمینار و پایان نامه شان یکی شود که در اینصورت سمینار همان فصول یک و دو پایان نامه خواهد شد و بسیار به نفع دانشجویان خواهد بود. نکته مهم در کار پژوهشی توجه به ذات مفهوم پژوهش و تمایز آن با آموزش است. به طور مثال وقتی سمینار دانشجوی در مورد جایابی تولیدات پراکنده است باید در حد فقط یک صفحه در گزارش کار و یکی دو اسلاید در ارائه به مفهوم تولیدات پراکنده و مزایا اشاره کند که فقط جهت ورود به بحث خواهد بود. اما اگر دانشجو شروع کند و تمامی منابع تولید پراکنده را با تمام جزئیات تعریف کند این کار اشتباه خواهد بود چون کار جنبه آموزشی پیدا می کند. در واقع کار اصلی دانشجو در زمانی خواهد بود که مقالات و کارهای انجام شده در زمینه جایابی منابع تولید پراکنده را دسته بندی می کند نه در تعریف خود منابع تولید پراکنده! دلیل این امر هم واضح است چون اساتید سمینار خود مفهوم تولید پراکنده و مزایا را بلدند و تکرار مکررات خواهد شد اما مسئله جایابی را وقتی دانشجو از ابعاد مختلف بیان کند و مقالات را دسته بندی کند این موضوعات برای اساتید جذاب خواهد بود. مقایسه ها باید در قالب شکلها و جداول مناسب باشد تا تفاوت مقالات و کارهای انجام شد بخوبی مشخص شود.

خوب حال می رسیم به انتخاب موضوع پایان نامه. دغدغه اصلی در انتخاب موضوع بحث نوآوری است. در واقع تفاوت کاری که شما انجام خواهید داد با کارهای که قبلاً انجام شده است. برای دانشجویانی که سمینار و پایان نامه شان در یک راستا است کار خیلی ساده است چون از قبل کارهای قبلی را مطالعه کرده اند و می توانند براحتی دنبال نوآوری بگردند اما برای کسانی که سمینار و پایان نامه شان متفاوت است باید دوباره برای انتخاب موضوع پایان نامه و نوآوری آن کارهای که یک سمینار لازم دارد را دوباره انجام دهند. خوب حال فرض کنید که پیشینه تحقیق در هر دو حالت انجام شده و الان قصد دارید نوآوری و موضوع را انتخاب کنید. اولین چیزی که به ذهن دانشجویان می رسد این است که با یک الگوریتم دیگر دقیقا همان کار را دوباره انجام دهند یا نهایتاً یک المان جدید را به کار قبلی اضافه کنند. این جور کارها برای مقاله دادن خوب است و دوباره می توان همان مقاله مرجع که دارید رو شبیه سازی کنید و با تغییرات خودتان مجدد مقاله ای را در همان مجله چاپ کنید. اما نکته مهم این است که در بسیاری از دانشگاهها مخصوصا دانشگاههای خوب این نوع موضوعات را اساتید قبول نمی کنند. در واقع دیدگاه این اساتید خیلی خوب است چون اونها دنبال این می گردند که دانشجویان از یک دیدگاه دیگر به همان موضوع نگاه کنند و کار خلاقانه ای انجام دهند. این نوع نگاه جدید به موضوع باعث می شود که دانشجو با انجام یک کار ساده بتواند مقاله بسیار خوبی را چاپ کند و برعکس حالت قبل کار تمام نمی شود و دانشجو می تواند مقالات زیادی را بر روی موضوع خود چاپ کند. این حالت دوم در ابتدا سخت به نظر می رسد اما در موقع انجام کار ملاحظه خواهد شد که بسیار جذابتر از حالت اول خواهد بود. دانشجویان عزیز باید سعی کنند حالت دوم رو انتخاب کنند مخصوصاً برای کسانی که می خواهند ادامه تحصیل دهند چون اساتید در مصاحبه دکترا فقط مقاله براشون مهم نیست موضوع مقاله و نوآوری شما بیشتر مهم است.

برچسب ها

دکتر بهرام آرا

صلاح بهرام آرا دانشجوی سال آخر دکتری رشته مهندسی برق گرایش قدرت در دانشگاه تربیت مدرس ، دوره ی لیسانس را در دانشگاه کردستان سپری کردم و در سال 1389 موفق به اخذ مدرک کارشناسی شدم.همچنین در همان سال و در آزمون کارشناسی ارشد رشته مهندسی برق موفق به کسب رتبه ی 17 در آزمون شدم و سپس در مهندسی قدرت-سیستم دانشگاه تهران مورد پذیرش قرار گرفتم. در سال 1391 موفق شدم با کسب درجه عالی از پایان نامه کارشناسی ارشد خود دفاع کنم و در همان سال پس از گذراندن آزمون کتبی و مصاحبه شفاهی در دانشگاه تربیت مدرس موفق به گرفتن پذیرش در مقطع دکتری شوم. با توجه به علاقه ی زیاد به درس مدار و پس از دو سال تلاش بی وقفه در این زمینه در دی ماه 1392 با همکاری انتشارات تبلور دانش موفق به چاپ کتاب مدار های الکتریکی 1و 2 شدم.

نوشته های مشابه

6 thoughts on “معرفی گرایش قدرت: قسمت دوم (نحوه انجام سمینار و تعیین موضوع پایان نامه)”

 1. سلام جناب مهندس
  من در رابطه با تغییر رشته یا گرایش تو اینترنت سرچ زدم و متوجه شدم محدودیتی وجود نداره و سنجش بر عهده خود دانشگاه گذاشته
  آیا اگه من که رتبه ام به الکترونیک شهید بهشتی نمی خوره و منهدسی هسته ای اون دانشگاه رو قبول شم و بعدش در خواست تغییر رشته رو بدم امکانش هست قبول کننند؟

  1. سلام.بله خب این تغییر در وظیفه سازمان سنجش نیست و به دانشگاه مربوطه ارجاع داده میشه ولی برای اینکه این مورد در صورت موافقت به یک قانون تبدیل نشه و ظرفیت ها با توجه به نظر مدیریت آموزش و مدیر گروه تقسیم شده ، معمولا مخالفت میکنند.دلیل این مخالفت هم کاملا واضح هست که هر کسی که رتبه پایین تر آورده و مهندسی هسته ای قبول شده میتواند به الکترونیک تغییر گرایش دهد و در صورت موافقت اکثرا از گرایش های مهندسی هسته ای به سایر گرایش ها تغییر گرایش میدهند و این موضوع هم باعث می شود که ظرفیت آن گرایش خالی شود و هم سایر گرایش ها بیش از حد مجاز ظرفیت داشته باشد که طبق قوانین وزارت علوم خلاف هست و از طرفی مهمترین موضوع ناعادلانه بودن این انتقالی بین رتبه های قبولی گرایش ها با گرایش هسته ای و… می باشد.

 2. سلام جناب مهندس
  شما فرمودید با رتبه الکترونیک 1678 احتمال زیاد داره مهندسی هسته ای گرایش کاربرد پرتوها بهشی قبول شم؟
  1. صلاح میدونید این کد و حذف کنم؟
  2. من رشتم الکترونیک و اصلا این کد و همینطوری زدم
  3.واقعا چه کار کنم من مشهدم و تو یه شرکتم کار می کنم ارزش داره بخوام برای این رشته رفت و آمد کنم؟

  1. سلام.
   1-اگر در مورد آینده این گرایش و همچنین در مورد خود گرایش تحقیق نکردید بهتر بود انتخاب نکنید و میتونید حذف کنید
   2-خب چون روزانه هست اگر قبول شوید و ثبت نام نکنید از کنکور سال بعد محروم هستید
   3-خب شما باید با توجه به نیاز شرکت و اهداف و برنامه های آینده تون انتخاب رشته میکردید ، از طرفی رفت و آمد براتون سخت خواهد بود

   1. جناب مهندس ممنونم از راهنمایی تون
    با توجه به اینکه فرمودید احتمال داره قبول شم و هیچ اطلاعاتی هم ندارم از این رشته مهندسی هسته ای من در خواست حذف کد رشته رو به سنجش میدم
    -فقط می خوام مطمعن باشم حذف کنم شما مهندس چی صلاح میدونید؟
    اگه این کد و نزده بودم الان برای مالک دعوت شده بودم چون تو نرم افزار شما برام مالک و زده بود
    خیلی بد انتخاب رشته کردم با این حال دیگه جای خوب نمیمونه برا قبولی. میشه خواهشن یه بار دیگه فایل انتخاب رشته ام رو نگاه بفرمایید؟
    خیلی ازتون ممنونم

    1. سلام.در مورد مهندسی هسته ای که نسبت به سایر گرایش ها در بازار کار و اپلای محدود است ولی با ادامه تحصیل در مقطع دکتری میتوانید از سایر گرایش ها وضعیت بهتری پیدا کنید چون در مهندسی هسته ای کار بیشتر پژوهشی و تحقیقاتی می شود و برای همین هر چه بیشتر ارتقا تحصیلی و علمی داشته باشید موفقیت شما در حوزه تحقیقات و پژوهش بیشتر می شود ولی این مورد برای گرایش های برق کمی متفاوت و نسبی است و تجربه و کار عملی در این گرایش ها در جذب بازار کار اهمیت زیادی دارد.
     به نظرم حذف یا ادامه در این رشته برمیگرده به اهداف تون که هر کسی میتواند در این مورد نظر متفاوتی ارائه کند ، ولی اگر هم حذف کنید صنعتی بابل شانس دارید که سطح خوبی دارد و در نهایت حکیم سبزواری

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن