مطالب ویژه سایت

معرفی زیرگرایشهای قدرت: قسمت اول (معرفی درسهای جبرانی، تخصصی و اختیاری)

با سلام خدمت همه دوستان عزیزی که مهرماه را در دوره کارشناسی ارشد قدرت به تحصیل خود ادامه می­دهند ،دوستانی که در حال حاضر در این مقطع هستند و همچنین کسانی که قصد دارند سال آینده گرایش قدرت را امتحان دهند. در این مجموعه مباحث قصد داریم با جزئیات کامل رشته مهندسی برق گرایش قدرت شما را آشنا کنیم و تمامی نکات مهم زیرگرایش ها را خدمتتان عرض کنیم. در ابتدا دوستان را با دروس مختلفی که باید در دوره کارشناسی ارشد در هر زیرگرایش بگذارند آشنا خواهیم کرد.

در دوره کارشناسی ارشد هر دانشجو باید 32 واحد پاس کنند که شامل 24 واحد درس، 2 واحد سمینار و 6 واحد پایان نامه خواهد بود. اگر دانشجوی گرایش دوره لیسانش با دوره ارشدش تفاوت داشته باشد باید علاوه بر این دروس 2 درس یا 3 درس جبرانی را به نظر گروه نیز پاس کنند. 24 واحد درس شامل 8 درس 3 واحدی خواهد بود چون در گروه مهندسی برق – قدرت تمامی درسها 3 واحدی هستند.

زیرگرایش سیستمهای قدرت:

درسهای جبرانی شامل ماشینهای الکتریکی 3، تحلیل سیستمهای انرژی الکتریکی 2 (همان بررسی سیستمهای قدرت 2) و الکترونیک صنعتی است. درسهای دینامیک سیستمهای قدرت و بهره برداری از سیستمهای قدرت  درسهای تخصصی الزامی این زیرگرایش است که دانشجویان باید حتما پاس کنند. از چهار درس تخصصی انتخابی تئوری جامع ماشین های الکتریکی، توزیع انرژی، حفاظت پیشرفته و فناوری عایق ها و فشار قوی نیز دانشجویان عزیز باید 2 درس را پاس کنند. دوستان عزیز باید بدانند که انتخاب این دو درس باید با نظر استاد راهنما و با توجه به مسیر تحقیقاتی شما باشد چون درسها کاملاً با هم متفاوت هستند. بنده به تمامی دوستان توصیه می­کنم که حتما درس توزیع انرژی را پاس کنند چون این درس باعث آشنایی شما با شبکه های توزیع خواهد شد و برای استخدامی شما در آینده به درد خواهد خورد. همچنین از درسهای تخصصی اختیاری زیر نیز دانشجویان باید 4 درس را پاس کنند.

کنترل توان راکتیو، بررسی حالات گذرا، بررسی احتمالی سیستم قدرت، کیفیت توان، سیستمهای انتقال جریان انعطاف پذیر، دینامیک 2، کنترل مدرن، حفاظت دیجیتال و مباحث ویژه

معمولاً هر دانشگاهی با توجه به تخصص اساتیدش دو درس به عنوان مباحث ویژه 1 و 2 ارائه خواهند داد که معمولاً دروس جدید و به روزتری نسبت به سایر دروس است. انتخاب این دروس نیز بازهم باید در راستای همان 2 درس تخصصی انتخابی باشد. به طور مثال دوستانی که حفاظت کار کنند باید حفاظت پیشرفته و حفاظت دیجیتال را پاس کنند. درس کیفیت توان نیز بسیار درس جذاب و مهمی است و برای دوستانی که بخواهند بعد از مقطع ارشد در وزارت نیرو و مخصوصاً شرکتهای توزیع استخدام شوند بسیار کاربردی است.

زیرگرایش الکترونیک قدرت و ماشین های الکتریکی:

درسهای جبرانی شامل ماشینهای الکتریکی 3، تحلیل سیستمهای انرژی الکتریکی 2 (همان بررسی سیستمهای قدرت 2) و الکترونیک صنعتی است. درسهای الکترونیک قدرت 1 و تئوری جامع ماشین های الکتریکی درسهای تخصصی الزامی این زیرگرایش است که دانشجویان باید حتما پاس کنند. از چهار درس تخصصی انتخابی طراحی ماشینهای الکتریکی، الکترونیک قدرت 2، روشهای اجزای محدود و کنترل محرکه های الکتریکی نیز دانشجویان عزیز باید 2 درس را پاس کنند. دوستان عزیز باید بدانند که انتخاب این دو درس باید با نظر استاد راهنما و با توجه به مسیر تحقیقاتی شما باشد چون درسها کاملاً با هم متفاوت هستند. درس الکترونیک قدرت 2 که برای دوستانی است که الکترونیک قدرت کار کنند و دو درس طراحی ماشین و روشهای اجزاء محدود برای دوستانی ماشینی است. همچنین از درسهای تخصصی اختیاری زیر نیز دانشجویان باید 4 درس را پاس کنند.

ماشینهای الکتریکی مدرن، کنترل ماشینهای الکتریکی، طراحی مبدلهای الکترونیک قدرت، روشهای نوین کنترل مبدلهای الکترونیک قدرت، طراحی ماشینهای الکتریکی خطی و مباحث ویژه

معمولاً هر دانشگاهی با توجه به تخصص اساتیدش دو درس به عنوان مباحث ویژه 1 و 2 ارائه خواهند داد که معمولاً دروس جدید و به روزتری نسبت به سایر دروس است. انتخاب این دروس نیز بازهم باید در راستای همان 2 درس تخصصی انتخابی باشد. همان­طور که از اسامی درسها پیدا است کسانی که ماشینی و یا الکترونیک قدرتی کار کنند باید درسهای مربوط به خود را پاس کنند.

زیرگرایش برنامه ریزی و مدیریت سیستمهای انرژی الکتریکی:

درسهای جبرانی شامل ماشینهای الکتریکی 3، تحلیل سیستمهای انرژی الکتریکی 2 (همان بررسی سیستمهای قدرت 2) و الکترونیک صنعتی است. درسهای برنامه ریزی و مدیریت سیستمهای انرژی و قابلیت اطمینان سیستمهای انرژی الکتریکی درسهای تخصصی الزامی این زیرگرایش است که دانشجویان باید حتما پاس کنند. از چهار درس تخصصی انتخابی انرژیهای تجدیدپذیر، شبکه های هوشمند انرژی الکتریکی، اقتصاد انرژی الکتریکی و بهینه سازی سیستمهای قدرت الکتریکی نیز دانشجویان عزیز باید 2 درس را پاس کنند. دوستان عزیز باید بدانند که انتخاب این دو درس باید با نظر استاد راهنما و با توجه به مسیر تحقیقاتی شما باشد چون درسها کاملاً با هم متفاوت هستند. بنده به تمامی دوستان توصیه می­کنم که حتما درس شبکه های هوشمند را پاس کنند چون این درس باعث آشنایی شما با این موضوع بسیار مهم خواهد شد و برای استخدامی شما در آینده به درد خواهد خورد. برای دوستانی که بخواهند بر روی بازار برق و بورس انرژی و مباحث مالی کار کنند حتما باید درس اقتصاد انرژی را پاس کنند. همچنین با توجه به نوع کار و مسائل مربوط به این زیرگرایش درس بهینه­سازی سیستمهای قدرت نیز بسیار مهم و حیاتی است چون بسیاری از کارهای که در این زیرگرایش انجام خواهد شد مسائل بهینه سازی خواهد بود. همچنین از درسهای تخصصی اختیاری زیر نیز دانشجویان باید 4 درس را پاس کنند.

بازار برق، ریزسیستمها و ریزمولدها، تجدیدساختار در سیستمهای قدرت، مدیریت انرژی، طراحی سیستمهای سلولی خورشیدی، طراحی سیستمهای برق خورشیدی و مباحث ویژه

معمولاً هر دانشگاهی با توجه به تخصص اساتیدش دو درس به عنوان مباحث ویژه 1 و 2 ارائه خواهند داد که معمولاً دروس جدید و به روزتری نسبت به سایر دروس است. انتخاب این دروس نیز بازهم باید در راستای همان 2 درس تخصصی انتخابی باشد. درس ریزسیستمها و ریزمولدها بسیار مهم و کاربردی است و دوستان عزیز حتما سعی کنند این درس را پاس کنند.

اما نکات بسیار مهم دیگری نیز وجود دارد که باید دوستان دقت کنند:

1- علاوه بر درسهای گفته شده تخصصی اختیاری برای هر زیرگرایش دانشجویان می­توانند 2 درس باقیمانده از دروس تخصصی انتخابی همان زیرگرایش را نیز پاس کنند و همچنین دروس تخصصی سایر گرایش را نیز در حد 6 واحد پاس کنند.

2- دانشجویانی که جبرانی ندارند می توانند ترم اول 12 واحد و ترم دوم نیز 14 واحد که شامل 4 درس و 2 واحد سمینار است را انتخاب کنند و سال دوم فقط پایان نامه را داشته باشند. هرچند اگر دانشجوی احساس می کند پاس کردن 4 درس بسیار سخت است می تواند ترم دوم 11 واحد پاس کند و 3 واحد را برای ترم 3 بگذارد. چون ترم بهار که ترم 2 خواهد شد بسیار کوتاه است توصیه می شود 3 واحد را از این ترم کم کنید و نه از ترم اول.

3- پاس نکردن بخش اعظمی از دروس در ترمهای اولیه باعث خواهد شد که شما ترمهای 3 و 4 نیز کماکان درس داشته باشید و کار پژوهشی شما را با مشکل مواجه خواهد کرد.

4- برای دوستانی که باید درس جبرانی پاس کنند سعی کنند ترم اول یک درس جبرانی و ترم دوم هم درس دیگر را پاس کنند تا خیلی از بقیه دانشجوها به لحاظ پاس کردن درسهای اصلی عقب نیفتند.

به امید خدا در ادامه به نکات مهم دیگری شامل مراجع درسها، نحوه انتخاب موضوع پایان نامه، مفهوم سمینار، نحوه نوشتن مقالات در این گرایش و کنفرانسها و ژورنال­ های معتبر و … نیز خواهیم پرداخت. چنانچه دوستان عزیزی نیز موضوعاتی غیر از این مباحث را نیز لازم میدانند حتما ذکر کنند تا مطرح کنیم.

موفق و موید باشید.

برچسب ها

دکتر بهرام آرا

صلاح بهرام آرا دانشجوی سال آخر دکتری رشته مهندسی برق گرایش قدرت در دانشگاه تربیت مدرس ، دوره ی لیسانس را در دانشگاه کردستان سپری کردم و در سال 1389 موفق به اخذ مدرک کارشناسی شدم.همچنین در همان سال و در آزمون کارشناسی ارشد رشته مهندسی برق موفق به کسب رتبه ی 17 در آزمون شدم و سپس در مهندسی قدرت-سیستم دانشگاه تهران مورد پذیرش قرار گرفتم. در سال 1391 موفق شدم با کسب درجه عالی از پایان نامه کارشناسی ارشد خود دفاع کنم و در همان سال پس از گذراندن آزمون کتبی و مصاحبه شفاهی در دانشگاه تربیت مدرس موفق به گرفتن پذیرش در مقطع دکتری شوم. با توجه به علاقه ی زیاد به درس مدار و پس از دو سال تلاش بی وقفه در این زمینه در دی ماه 1392 با همکاری انتشارات تبلور دانش موفق به چاپ کتاب مدار های الکتریکی 1و 2 شدم.

نوشته های مشابه

‫11 نظرها

 1. با سلام خدمت شما،من لیسانس مهندسی برق قدرت از دانشگاه دولتی روزانه دارم و به رشته برق خصوصا گرایش قدرت علاقه زیادی دارم ولی حقیقتش با پرس و جوهایی که کردم،نظراتی که تو اینترنت خوندم ومشاوره هایی که انجام دادم مثل اینکه نه تنها این رشته بلکه کل رشته های فنی مهندسی متاسفانه تو ایران بازار کار خوبی نداره و اکثرا میگن که آخرش بیکاری هست!!! یا اگر هم بیکار نباشی مجبوری یا تو یه حرفه غیر از رشته تحصیلی خودت کار کنی و اگر هم تو رشته تحصیلی خودت بتونی کار گیر بیاری از لحاظ درآمد وضعیت خوبی نخواهی داشت،واقعا همین طوره؟آخه من هنوز خودم وارد بازار کار نشدم و تازه سربازی هم نرفتم.حالا میخواستم بپرسم اگه شرایط همین طوره به نظر شما ارزش داره اینکه دوباره کنکور سراسری شرکت کنم و مثلا تو یه رشته تجربی مثل داروسازی مجددا تحصیل کنم یا نه؟حقیقتش نمیخوام طوری بشه که بعدا حسرت بخورم که ای کاش این تصمیم رو میگرفتم و دیگه نشه کاری کرد،اگه یه مقدار منو تو این زمینه راهنمایی کنید ممنون میشم،با تشکر…

  1. سلام
   ببینید رشته های مهندسی قدیم این طور بود که شما تا مدرک رو میگرفتی و حالا سربازی رو میرفتی سریغ جذب بازار کار میشدی چون مدرک کم بود و در واقغ تو پول مدرک داشتن رو میخوردی و نه تخصص و حرفه ای که بلد هستی
   ولی رفته رفته با زیاد شدن مدرک امروز دیگه الزاما به شما بابت اینکه مدرک دانشگاهی داشته باشی کار نمیدن (البته دانشگاه های برتر تهران معمولا استثنا هستن چون شرکت ها از اونا برای تبلیغ خودشون میتونن استفاده کنن و …)
   برای همین اگه شما توی رشته ای که هستی تخصص لازم رو بدست بیاری و کار بلد باشی ان شاءالله یه شغل مناسب پیدا میکنی ولی اگه نه توقغ داری بدون تخصص و صرفا با مدرکت کار پیدا کنی چنین چیزی نخواهد بود و رخ نمیده

   درباره تغییر رشته هم هدف هر انسان مشخص میکنه که باید چه مسیری رو انتخاب کنه

 2. سلام جناب دکتر بهرام آرا
  لطفا منابع ومراجع مطالعاتی برای گرایش الکترونیک قدرت رو معرفی کنید مثل درس های الک قدرت۱و۲ و … که منابع مناسبی برای خودخوانی باشند

 3. آقای بهرام آرا….سلام
  من کارشناسیمو باهنر کرمان خوندم…ارشدم احتمالا سیستم شیراز قبول میشم..
  خانوادم از ترس اینکه کار درست حسابی گیرم نیاد میگن بیا برو حقوق بخون..بنظرتون منظقیه؟

  1. سلام، اگر حقیقتش و بخواید وضعیت کار خیلی خوب نیست اما این مختص رشته برق نیست و همه رشته ها اینطوری هستند. مگر اینکه شما واقعا در رشته حقوق مطمئن باشید بعد از فارغ التحصیلی سرکار میرید. به نظرم خیلی سخته بخواید یهو برید رشته غیرمرتبط و سه سال درس بخونید چون کلی پیش میخورید

   1. اگه برم حقوق کارم تقریبا تضمین شدست…راستش تو برقم جدا از مدرک تخصص خاصی ندارم…به نظر شما ادامه دادن برق عاقلانه تره یا ارشد حقوق؟

    1. اگه کارتون تضمین شده است و به نظرم میاد که خیلی به برق علاقه ندارید دیگه تصمیم گیری خیلی سخت به نظر نمیاد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن