مطالب ویژه سایت

روزهای طلایی، مهم و دوست داشتنی

عید نوروز، آرام آرام رسید و سرمان را که به هر طرف می‌چرخانیم حال و هوای عید را حس می‌کنیم: بوی بهار، تکاپوی مردم برای خرید کردن، شکوفه‌ها و …؛ اما در این میان، برای بسیاری از داوطلبان عزیز، تعطیلات عید امسال با سال‌های دیگر، تفاوت زیادی دارد؛ زیرا نوروز، زمان تلاش و مطالعه برای کنکوری بهتر است. در مجموع، تعطیلات دو هفته‌ای نوروز برای کنکوری‌ها، یکی از حساس‌ترین روزهای سال است؛ زیرا داوطلبان کنکور پس از تعطیلات عید، مهلت زیادی برای مرور درس‌ها و تمرین بیشتر تست‌زنی ندارند؛ پس باید با یک برنامه‌ریزی خوب، هم به مطالعه خود برسند و هم فرصتی برای تمدید انرژی  از دست رفته‌شان دست و پا کنند.

بارها در این مقالات به شما عزیزان کنکوری از اهمیت تعطیلات عید برای مطالعه گفته‌ایم. امروز کمتر داوطلبی وجود دارد که به این اهمیت واقف نباشد؛ به گونه‌ای که الان، مطالعه در عید، دیگر به معنی پیش افتادن و سبقت جستن از رقبا نیست، بلکه به معنی عقب نماندن از داوطلبان دیگر و پیاده کردن یک برنامه خوب درسی برای موفقیت بیشتر است. شما عزیزان داوطلب، در هر شرایطی که هستید، چه از ابتدا مطالعه خوبی داشته و طبق برنامه پیش رفته‌اید و چه هنوز دو سه ماهی بیشتر از مطالعه شما نگذشته، و چه تازه، حتی از همین چند روز گذشته تصمیم به مطالعه گرفته‌اید، باید تمام تلاش خود را بکنید تا از این دو هفته بخوبی استفاده کنید. ما در این مقاله، توصیه‌هایی برای شما عزیزان داریم و امیدواریم که با به کار بستن این توصیه‌ها، از فرصت مطالعه در این روزها، بخوبی استفاده کنید.
     شاید برای خیلی از شما عزیزان،درس خواندن در عید به دلیل زیبایی‌های نوروز (سفره هفت سین و خرید و عید دیدنی و …)، راحتی سایر اعضا خانواده در رفت و آمد و خواب و خوراک، مسافرت، دید و بازدیدها و مانند آن، یک مقدار سخت‌تر از بقیه ایام سال باشد؛ اما به این نکته توجه داشته باشید که همین مهلت دو هفته‌ای کمک زیادی به شما برای آمادگی بیشتر می‌کند. از جمله دلایل اهمیت تعطیلات عید، این است که اگر در تعطیلات عید، شما مطالعه را کنار بگذارید، ممکن است به دلیل اینکه در کار شما وقفه افتاده است، برگشت به برنامه درسی و مطالعه منظم تا چند روز بعد ممکن نباشد و با دشواری همراه باشد، و دیگر اینکه با مطالعه در این ایام، از سایر داوطلبان، عقب نخواهید ماند و استرس کمتری را پشت سر خواهید گذاشت. توجه کنید با اینکه تعطیلات عید، مدت زمان زیادی را در بر نمی‌گیرد، اما برای تداوم روند آمادگی درسی، مهم است؛ پس با اراده و محکم، خود را برای یک برنامه‌ریزی خوب و قوی آماده کنید تا راضی و خوشحال از این تعطیلات بیرون بیایید.
    مهم‌ترین کارهایی که در تعطیلات عید باید انجام دهید به شرح زیر است:
1-    روی یک کاغذ، اسم درس‌ها را بنویسید و جلوی آن یادداشت کنید که از هر درس، چه قسمت هایی را خوانده‌ و چه قدر تست زده‌ و از چه منابعی تست زده‌اید. به این فرم اصطلاحاً «روندنما» گفته می‌شود. پر کردن این فرم به شما کمک می‌کند تا ببینید کجا قرار گرفته، چه کارهایی انجام داده‌اید و چه کارهایی را باید انجام دهید.
2-    به بودجه بندی سؤالات کنکور توجه کنید. در فرصت باقی مانده تا کنکور، به وزن درس هایی که می خوانید، نیز توجه کامل داشته باشید؛ مثلاً از یک مبحث یک سؤال میاید و از مبحث دیگری چهار سؤال؛ پس منطقی است که به جای وقت گذاشتن روی مبحث اولی ، به مبحث دومی توجه بیشتری داشته باشید.
3-    وضعیت درس ها در این موقع از سال، یکی از حالات زیر هستند:
الف- همه یا برخی از مباحث درس‌ها را نخوانده‌اید.
این مباحث را یا دانشگاه یا موسسات کنکور درس داده و شما کامل نخوانده‌اید؛ یعنی عقب افتاده‌اید که باید در اولین فرصت یا در تعطیلات نوروز بسته به اهمیت آن جبران کنید؛ شما این مباحث را شناسایی کنید، به بودجه بندی آن توجه کرده و سعی کنید تا اواسط فروردین ماه، این مباحث را هم تمام کنید تا برای دوران جمع بندی و تست زنی که در همان زمان شروع می شود ، آماده شوید. به خاطر داشته باشید که شما نمی‌توانید و نمی‌شود که تمام درس‌ها را تا قبل از عید تمام کنید و در عید کارهای فوق العاده‌ای انجام دهید؛ پس به جای نگرانی، با آرامش و آسودگی جلو بروید و از خودتان، بیش از اندازه، انتظار نداشته باشید.
ب-همه یا برخی از مباحث درس‌ها را خوانده‌اید.
این درس‌ها یا مباحث، شامل درس‌هایی است که آنها را به طور کامل خوانده، خلاصه نویسی کرده‌، سر کلاس کنکور خوب فهمیده و تست‌هایش را زده‌اید و کاملاً نسبت به این مباحث احساس خوبی دارید. این مباحث نقطه قوت شما هستند و باید، آخر هر هفته یا دو هفته یک بار، آنها را مرور کنید تا تثبیت شوند. دسته دوم، درس‌ها یا مباحثی هستند که آنها را خوانده، ولی خوب یاد نگرفته‌اید. این درس‌ها را با تست زدن و رفع اشکال در هنگام تست زدن، فرا بگیرید. در مورد این درس‌ها لازم نیست که مطالعه کامل مجدد دیگری داشته باشید؛ بلکه لازم است که در هنگام تست زدن، رفع اشکال انجام دهید، و در نهایت، برای یادگیری دروس یا مباحثی که خوانده‌اید، اما آنها را اصلاً یاد نمی‌گیرید یا چند روز بعد فراموش می‌شود، به بودجه بندی سؤالات مراجعه کنید. اگر اهمیت کمی دارد، آنها را حدف کنید و اگر پر اهمیت است، حتماً با کمک گرفتن از دوستان، اساتید یا تغییر روش مطالعه‌تان در آن درس، دوباره آن دروس را به روش نکته و تست ، مطالعه و بررسی کنید.
بعد از اینکه موقعیت خود را در هر درس مشخص کردید، طبق نقاط قوت و ضعف خودتان در هر درس، براساس بودجه‌بندی سؤالات کنکور و همچنین میزان ساعاتی که برای مطالعه هر درس لازم دارید برای روزهای تعطیلات عید خود، یک برنامه خوب بنویسید و سعی کنید که حتماً طبق همان برنامه پیش بروید. برنامه، خود نوعی انتخاب است و باید بهترین، کامل ترین، دقیق ترین و کارآمدترین انتخاب ها باشد. برای انجام این کار، فهرستی از نقاط ضعف خود را تهیه و سپس فرصت های موجود را ارزیابی کنید؛ یعنی ببینید که دقیقاً در چند ساعت مطالعاتی می‌توانید درس بخوانید. اگر بیش از فرصت های موجود در دوران عید، نیاز به مطالعه داشتید، اولویت را به دروس اختصاصی گرایش خود بدهید (البته این حکم کلی نیست و با توجه به خصوصیات داوطلبان متفاوت است). بهترین محتوای مطالعه در دوران عید، مطالعه دروس اختصاصی گراش انتخابی است (در صورتی که در دروس پایه مثل مدار و ریاضیات ضعف خاصی ندارید)؛ زیرا یادگیری این دروس، نیاز به فرصت کافی و آرامش دارد و ایام عید بهترین فرصت برای انجام این کار است.
مسلم است که مرور جزوه‌ها و کتاب‌های کنکوری و بهتر از آنها خلاصه‌های دروس مختلف، در اولویت است؛ ولی تست‌زنی از فعالیت‌هایی است که انجام آنها در تعطیلات عید، مهم‌تر از قبل از عید است و باید جدی‌ترین فعالیت مطالعاتی شما باشد. پیشنهاد می‌کنیم که در این زمان به منابع کمک‌آموزشی و تست‌زنی قبلی خود رجوع کنید و فقط در مواردی از کتاب‌های جدید تستی استفاده نمایید که منابع تستی قبلی خود را بارها دوره کرده و بر مطالب آنها مسلّط باشید.
در پایان به نکات زیر نیز توجه کنید:
1- بسته به روحیه و نیاز خود، بین دو تا سه روز را به استراحت اختصاص دهید. گرچه تصمیم‌گیری در این مورد با شماست، اما پیشنهاد ما این است که روز سال تحویل و روز دوم و نیز سیزده بدر را به روزهای استراحت خود اختصاص دهید. در این سه روز، به هیچ عنوان مطالعه نکنید، بازی فکری و بحث و جدل نداشته باشید و بیشتر به فعالیت‌های فیزیکی و گفتن و خندیدن و ورزش و تحرک سبک و استفاده از هوای بهاری بپردازید.
2- در ایام عید نمی‌توانید معجزه کنید و تمام مشکلات خود را حل کنید، ولی می‌توانید از این دو هفته تعطیلات به بهترین شکل استفاده کنید.
3- اگر تصمیم دارید که در خانه مطالعه کنید، برای اینکه حضور مهمانان باعث حواس پرتی و مزاحمت برای شما نشود، سعی کنید که در اتاق خود بمانید و توجهی به رفت و آمدها نداشته باشید. از پدر و مادرتان بخواهید تا با عذرخواهی از حضور نیافتن شما، به آنها بگویند که شما مشغول مطالعه، طبق برنامه‌ریزی هستید و حتماً بعد از کنکور به دیدن آنها خواهید رفت.
4- ممکن است که در دید و بازدیدهای عید، به فامیل و دوست و آشنایانی که پشت کنکوری هستند، برخورد کنید. مواظب باشید که برخورد و صحبت‌های آنها، شما را تحت تاثیر قرار ندهد و ناامیدتان نکند.
5- یادتان باشد که تعطیلات عید،فقط دو هفته است و نباید انتظار داشته باشید که تمام کارها و مطالعات عقب افتاده خود را بتوانید در این دوره انجام دهید.
6- اگر فارغ التحصیل هستید و تا قبل از عید، یک دوره همه دروس خود را خوانده‌اید، بهتر است که در این ایام تست بزنید و با تحلیل پاسخ‌های تشریحی، خودتان را برای مرور کلی بعد از عید، آماده کنید.
7- سعی کنید که در این ایام تعطیل، تنظیم خواب خود را به هم نزنید، شب تا دیروقت بیدار نمانید و صبح‌ها تا ظهر، خواب نباشید؛ زیرا بعد از عید، دوباره برگشت به ساعات خواب قبلی برایتان سخت خواهد شد.

مواظب آفت دوره عید باشید. این آفت مهم، تماشای بدون برنامه تلویزیون است؛ پس سعی کنید که به هیچ وجه تلویزیون را بدون هدف روشن نکنید و بعد از اتمام برنامه مورد نظر خود، بسرعت تلویزیون را خاموش کنید.

برچسب ها

استاد پورکاظم

فارغ التحصیل کارشناسی ارشد رشته های الکترونیک و فناوری اطلاعات و دانشجوی دکتری رشته EW ، مشاور کنکور ارشد برق ، مدرس دروس و نرم افزارهای تخصصی برق و IT ، با تجربه 6 ساله در زمینه مشاوره ، برنامه ریزی ، انتخاب رشته از کاردانی تا ارشد ، طراحی سیستم های آنلاین تخمین رتبه و انتخاب رشته برای اولین بار در سال 90 ، طراحی و راه اندازی سایت های دانشگاهی ، آموزشی و فروشگاهی ، راه اندازی سیستم های آموزشی ، آموزش آنلاین و مجازی ، سابقه کار و همکاری با شرکت مهندسی تحقیقاتی و پژوهشی نصیر دانشگاه خواجه نصیر ، دانشگاه مازندران ، بانک صادرات ایران ، شرکت گروه بهمن (مرکز بهمن موتور) ، شرکت های فنی و مهندسی ، انجمن های علمی و تخصصی ، موسسات کنکور ، دانشگاه تهران و مشاور انتخاب رشته کنکور ارشد برق تعاونی سنجش در سال 93 و...

نوشته های مشابه

‫7 نظرها

 1. با عرض سلام وخسته نباشید خدمت مهندس پورکاظم گرامی
  بنده تا کنون این مطالب رو مطالعه کرده ام البته بدون مرور: معادلات به صورت کامل ، ریاضی مهندسی فصل معادلات مختلط و نگاشت ، مدار 1 تا پایان فصل 4 ، الکترونیک فصل دیود ، سیگنال 2 فصل اول ، کنترل تا ابتدای فصل خطای حالت دائمی
  مهندس بنده هدفم فعلا قبولی در کنترل دانشگاه چمران یا کنترل شاهد یا مخابرات امام حسین یا مهندسی صدا دانشگاه صدا و سیما یا کنترل خوارزمی می باشد که با توجه به مطالبی که در سایت خوندم فکر کنم حداکثر رتبه 1600 تا 1800 باید آورد (البته خود شما بهتر میدونید اگر اشتباه میگم اصلاح کنید)
  اکنون از شما خواهشمندم راهنماییم بفرمایید که تو این 1 ماه باقی مانده با توجه به مطالبی که تا کنون مطالعه کردم(البته بدون مرور) و هدفی که دارم کدام درس ها و از هر درس کدوم مطالب رو مطالعه کنم تا بتونم مثلا از مدار و ریاضیات هر کدوم 3 یا 4 تست از کنترل 1 یا 2 و و از الکترونیک 1یا 2 تست و از سیگنال هم 4 یا 5 تست درست بتونم بزنم.
  مهندس من خیلی نگرانم که حتی این مطالب که خوندم هم نتونم ازشون استفاده کنم و لی در کل میخوام شانسم رو امتحان کنم حتی اگر نشدنی باشه لطفا راهنمایی کنید که این زمان باقی مانده رو چگونه بگذرانم.
  ببخشید که طولانی شد و وقت گران بهاتون رو گرفتم.با تشکر از شما

  1. سلام.گزینشی مطالعه کردن شاید برای بعضی از دروس و مباحث مفید باشد ولی طی چند سال اخیر که سوالات به سمت ادغامی مباحث مطرح می شود نمیتواند کمک زیادی به شما در پاسخ دادن به سوالات کند ، مخصوصا دروسی مثل مدار ، الکترونیک ، کنترل و…بعنوان مثال شاید در درس الکترونیک امسال از مبحث دیود به تنهایی سوال طرح نمی شود که با مطالعه این فصل بتوانید به یک تست این درس پاسخ دهید ، تنها پیشنهادی که میتوانم باتوجه به شرایط و زمان باقی مانده کنم این است که تست های چند سال اخیر را بررسی کنید و سعی کنید با حل هر کدام نکات و مواد مهم آن را یادداشت کنید و در حل تست های مشابه بکار ببرید ، البته بزودی دوره نکته و تست به روش مالتی مدیا را ارائه خواهیم کرد که برای شما میتواند مفید واقع شود.ضمنا به هیچ عنوان تا قبل برگزاری کنکور به دنبال رتبه و قبولی نباشید و‌صرفا تمام سعی و تلاش خود را کنید که کنکور را با موفقیت بگذرانید و بعد از آن میتوانید به موارد رتبه و قبولی بپردازید.

 2. با عرض سلام و تبریک سال نو 🙂
  آقای مهندس پور کاظم سوالی داشتم ازتون….من تو برنامم واسه 15 ام تا 19 ام فروردین یک دوره سریع (تست زنی)
  واسه خودم گذاشتم…طوری که تو هر روز واسه یک درس تست های 84 تا 89 رو میزنم بهمراه دوره خلاصه برداری هاش…چون این ایام خیلی مهمه…میخواستم نظرتان را راجع به این برنامه بمن بگید…باشکر

  1. سلام.ممنون،سال نو شما هم مبارک باشد
   طبق صحبت هایی که در آخرین جلسه در اسفند ماه داشتیم ، روال تست زنی را به شبیه ساز کنکور پیش ببرید و بگونه ای که تا آخر فروردین بتوانید کل 10 سال ارشد را در روزهای مشخص و در ساعت برگزاری کنکور سال قبل به اتمام برسانید.تست زنی تک درس در اولویت دوم قرار دارد و شما با اجرای تست زنی تک درس برای سال های فوق در عمل نمیتوانید شبیه ساز کنکور را برگزار نمایید چون سوالات تکراری خواهند بود.اگر میخواهید تست زنی تک درس را داشته باشید سعی کنید از سایر تست های آزمون ها مثل تالیفی و موسسات کنکور استفاده کنید.
   موفق و موید باشید

   1. آقای ممهندس اینطوری که من از عرایض حضرت عالی برداشت کردم….باید وقت رو بزارم روی امتحان جامع دادن….من تا الان تا سال 90 رو طبق شیبه سازی کنکور زدم ولی تو برنامه ام ده سال کنار برنامه ریزی نکرده بودم…با این روال که شما فرمودین تا 85 رو به صورت شبیه ساز باید بزنم:)…..ولی آیا شما دوره منابع و خلاصه ها رو پیشنهاد نمیکنید؟!آقا یه حس خوب میده ب نظرم….با تشکر از اینکه وقتتان رو در اختیار ما می‌گذارید…به امید موفقیت:)

    1. سلام،اگر طبق برنامه ای که جلسه قبلی بررسی کردیم ، پیش برید هر سه روز یکبار آزمون جامع میتونید داشته باشید و دو روز دیگر را برای بررسی آزمون و مرور خلاصه ها میتوانید وقت بذارید.
     موفق و موید باشید

 3. با سلام و خدا قوت خدمت مشاورین سایت برای معرفی منابع کنکور سال ۹۶ کتاب های انتشارات جهش بخصوص کتاب ماشین های الکتریکی بررسی سیستم های قدرت کنترل خطی و … رو مورد بررسی قرار دهید کتاب هایی خوبی هستن در مورد انتشارات پردازش هم بررسی کنید کدوم منابع خوب هستن با تشکر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن